لات فارکس چیست؟

بدون شک بعد از ورود به بازار فارکس سوالات بیشماری در ذهن شما شکل می‌گیرد. یکی از سوالات درباره لات (LOT)  و معنی و مفهوم آن در بازار مالی است. در حقیقت لات را می‌توان یک واحد استاندارد برای بیان میزان حجم در معاملات در نظر گرفت. مقدار هر لات استاندارد در معاملات معمولی فارکس برابر با 100.000 واحد پولی از ارز مود نظر محاسبه می‌شود. 

لات چیست؟
لات چیست؟

به کمک واحدهای لات شما می‌توانید میزان سرمایه خود را در بازار فارکس مشخص نمایید. به زبان ساده‌تر، هر لات مقدار خاصی از سرمایه شما را نشان می‌دهد. برای مثال اگر در حسابتان یک لات داشته باشید، به این معناست که شما مقداری پول معادل یک لات در حسباتان دارید. 

در ادامه این مقاله شما را با کاربرد و انواع لات آشنا خواهیم کرد. پس همراه ما باشید. 

انواع لات در بازار فارکس

لات در بازار فارکس نوعی واحد اندازه‌گیری در معاملات بشمار می‌آید و بیان‌گر مبلغ مشخصی از سرمایه است.  در این میان لات‌ها به چهار دسته تقسیم بندی می‌شوند، که در این بخش به معرفی هر یک از آنها می‌پردازیم.

  • لات استاندارد: هر لات استاندارد از 100 هزار واحد ارزی تشکیل شده است. به عبارت دیگر در معامله‌های دلاری هر لات برابر با 100 هزار دلار امریکاست. 
  • مینی لات: مینی لات متشکل از 10 هزار واحد از یک ارز است. بنابراین هر پیپ در مینی لات معادل 1 دلار محاسبه می‌شود.  
  • میکرو لات: کوچکترین لات تجاری که معادل با 1000 واحد از یک ارز است را مینی لات می‌گویند. هر پیپ در یک میکر لات برابر با 10 سنت برآورد می‌شود. 
  • نانولات: نانولات از میکرو لات‌ها نیز کوچکتر است و هر نانو لات با 100 واحد ارزی برابری می‌کند. 

توجه داشته باشید که اندازه لات‌ها ارتباط مستقیمی با ریسک معاملات دارند. به این صورت که لات بزرگتر در معامله مساوی با سود و ضرر بزرگتر است. 

بیشتر بخوانید: آشنایی با اصطلاحات فارکس

لات در بازار فارکس چه کاربردی دارد؟

به عنوان یک معامله‌گر می‌توانید به کمک لات‌ها در بازار فارکس معامله کنید. خوشبختانه چند سالی‌ست که نحوه معامله در این بازار تغییر کرده است. برای مثال در گذشته ورود به بازار فارکس و شروع معامله در آن مستلزم وجود یک لات استاندارد (معادل 100هزار دلار) بود. اما با روی کار آمدن لات‌های کوچک شما می‌توانید با مبلغ کمتر وارد بازار فارکس شوید. 

به طور کلی در بازار فارکس شما تمامی معاملات خود را بر پایه پیپ و لات انجام می‌دهید. لات‌ها بیان‌گر واحد سرمایه‌گذاری و پیپ‌ها نماینده سود و ضرر شما در معامله است. در آخر با توجه به نوع لات، سود و ضرر شما به ارز تبدیل می‌شود. 

و در آخر

لات در بازار فارکس از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا در این بازار محاسبه سود و زیان برحسب سرمایه و اندازه لات جریان دارد. لات به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا به صورت دقیق‌تر دارایی و معاملات خود را مدیریت کنند. 

در این مقاله به برخی از ویژگی‌های لات در بازار فارکس اشاره کردیم. امیدوارم که برایتان مفید بوده باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *